AVH-yhdistys Pirkanmaa ry:n uutena keskusjärjestönä on Aivovammaliitto
14.2.2026
AVH-yhdistys Pirkanmaa ry:n hallitus haki Aivovammaliiton jäsenyyttä joulukuussa 2025 ja Aivovammaliiton hallitus hyväksyi jäsenyyden vuoden 2026 alussa.
AVH-yhdistys toimii edelleen itsenäisenä yhdistyksenä (ry.)Yhdistyksen jäsenmaksu tulee maksuun Aivovammaliiton jäsenrekisterin kautta huhtikuulla. Jäsenmaksu on 30 euroa (perheenjäseneltä 20 e), mutta Aivovammaliitto perii ensimmäisen kerran käsittelymaksua 2 euroa.
Uudelta keskusjärjestöltään AVH-yhdistys saa jäsenrekisteri- ja jäsenmaksupalvelut. Yhdistyksen jäsen saa monia jäsenetuja, joista tärkeimpiä ovat kurssit, sähköinen jäsenkirje,
koulutus ja jäsenlehti Aivoitus (mahdollisesti kesän numerosta alkaen).
Jäseneksi liittyvät ja aiemmat jäsenet ovat kunkin AVH-yhdistyksen jäseniä ja voivat osallistua sen toimintaan, esim. kerhoihin, toimintaryhmiin ja tapahtumiin.